Sammensæt din egen rejse; Oplev det bedste af Nordspanien i dit tempo
Hvorfor med Spain is More?
- 100% tilfredshed
- Uovertruffen pris og kvalitet
- Design din egen Camino
- Assistance24/7
- Kontor i León, på Caminoen
Oplev Nordspaniens mest ukendte regioner med sine imponerende kulturelle-, naturmæssige- og gastronomiske skatte, der supplerer de allerede berømte turistattraktioner.
Ingen kender Nordspanien som os!!!
Vores filosofi er, at du rejser som en lokal og kommer til steder, hvor guidebøgerne ikke viser dig hen
Læs mere
Hvad siger vores kunder?
-
Camino de Santiago
Benny JohansenHej Span is More, Jeg er lige hjemkommet efter en vandring fra Leon til Santiago de Compostella, en helt igennem dejlig og vel tilrettelagt tur på alle områder gode overnatninger transport af bagagen virkede helt perfekt, Flyvetider og Tog og busser helt perfekt. Specielt vil jeg fremhæve taxac... Læs merehaufføren/ Guide på vores tur til Finisterra Så omhyggelig med at fortælle om det vi skulle opleve. Alt i alt en rigtig god tur som jeg til enhver tid vil andbefale til andre. Og tak for kaffe da jeg var oppe og besøge jer på kontoret i Leon. Venlig Hilsen Benny Johansen Mørkøv, Danmark
-
Kør-selv ferie i Nordspanien
AnneKære Rasmus, En lille tilbagemelding efter vores dejlige tur til Nordspanien. Alt i alt har det været en kæmpeoplevelse. Vi har nogle helt overordnede betragtninger: Et skønt klima (vi havde ikke forestillet os at der kunne være sådan i Spanien, troede som de fleste andre vel at der bare v... Læs merear varmt, varmt, varmt.) (oplevede dog såvel nogle og tredive grader i San Sebastian (hvor vi jo heldigvis havde de skønne strande - som køligt vejr (hvilket specielt vores teenagere var noget utilfredse med). Morgenmaden var overalt supergod (især sammenlignet med den ofte ringe morgenmad man får i Italien). Jeg erindrer ikke at vi var et sted, hvor der ikke var friskpresset juice f.eks. Men altså generelt langt over det forventede (og her var teenagerne begejstrede). Pedraza har jeg allerede givet tilbagemelding på. Et lille fortryllende sted, velegnet til en enkelt overnatning. Bilbao er bare en dejlig by. Hotel Melia var godt, men upersonligt og efter min mening lidt kedeligt (men altså igen med supergod morgenmad). Der var en såkaldt pool, men den var ikke stor og vel nærmere en jacuzzi uden mekanik. (4 x 6 m, og ofte overfyldt). Personligt havde vi nok foretrukket dit foreslåede hotel. San Sebastian. Et fantastisk sted. Vi havde som skrevet rigtig godt vejr, der absolut indbød til strand. Vi prøvede dem begge og foretrak surferstranden, når bølgerne ikke var FOR høje. Lejligheden lå perfekt. Var god og nøgleafhentningen uproblematisk. Valle. Et helt specielt sted. Vi var (næsten) de eneste på hotellet - lidt bekymrende for det er vel tæt på sæson. Meget spændende og anderledes. Vejret var desværre ikke så godt og så er der ikke meget at lave på stedet (Der lå dog en ganske lille og hyggelig bar i byen, ligesom Santander fik et besøg). Picos vakte først nogen beklagelser fra teenagerne. Endte dog med at blive en af de største oplevelser syntes de. Vandretur, tennisspil og en rigtig god pool. Morgenmaden her var nok den allerbedste. Segovia er bestemt en smuk og flot by, men meget turistet i forhold til vores andre steder (eller ihvertilfælde på en anden måde).( Lucca, men på spansk.) Vi vender helt sikkert tilbage til “Den grønne kyst” - og mangler jo et stykke ud vestpå endnu. Det grønne landskab (hvilket naturligvis hænger samme med ovenstående.) De helt utroligt smukke strande, med rent sand. Dem vi oplevede uden sten og tang (sammenlignet med Italien - ukommercialiserede strande (dvs. man kan slippe for afspærringer for hvor man må være - er ikke tvunget til at købe liggestole i dyre domme, og (ihvertilfælde ved ebbe) - god plads til alle! Mange hilsner Anne
-
Camino de Santiago Light
Torben MøllerHej Rasmus Vi har nu været hjemme et par uger og fordøjet indtrykkene, så her er vores tilbagemelding. Det kan gøres kort. Det var en fantastisk tur og oplevelse. Dit/jeres arrangement var meget fint, alt klappede som det skulle, og vi vil varmt anbefale jer til andre. Det er sikkert ikke sid... Læs mereste gang, vi vil bruge jer.
-
Camino de Santiago Francés
Eva og Bo BackhausenKære Virginia og Rasmus! Tak for en fantastisk ferie. Vi gik de 300 km uden en eneste vabel eller andre skavanker. Vi havde flot vejr hele vejen og overhovedet intet besvær med at komme op om morgenen for at komme ud at gå. Der blev meget trafikeret de sidste 100 km fra Sarria. Vi ville unde... Læs merer ingen omstændigheder have undværet de første 200 km med turen op over bjergene. Turen fra Vega de Valcarce til O Cebreiro vil vi foreslå bliver delt i 2 etaper. Hotellerne var gennemgående af en bedre kvalitet, end vi havde forventet. I Arzúa bandede vi lidt, da vi skulle en stor omvej ud af byen. Men hvor var det dog et helt vidunderligt sted, og bestemt omvejen værd. I skal også have ros for det lille fine hotel i Santiago. Der vil vi godt bo igen. Bagagetransporten fungerede helt perfekt. Vi viste jeres tur-materiale til mange, og alle var meget imponerede. Vi vil på det varmeste anbefale Spain is More til venner og bekendte. Med venlig hilsen Eva og Bo
Vores blog
Pilgrimsmessen og Botafumeiro
Pilgrimsmessen finder sted hver dag i Santiago. Som et symbol på velkomst begynder messen med en oplæsning af listen over de pilgrimme, der er ankommet til Santiago og har fået deres Compostela inden for de sidste 24 timer. Udover deres navne nævnes deres nationalitet og det sted, hvor hver pilgrim begyndte sin pilgrimsrejse.
Katedralen i Santiago flytter midlertidigt pilgrimsmessen grundet renovering
vigtig information til pilgrimme fra den 16. oktober 2026
Overvejer du at vandre eller cykle Caminoen?
Camino Lebaniego, Camino San Salvador, Camino dos Faros, Camino De Santiago con niños
