Sammensæt din egen rejse; Oplev det bedste af Nordspanien i dit tempo
Hvorfor med Spain is More?
- 100% tilfredshed
- Uovertruffen pris og kvalitet
- Design din egen Camino
- Assistance24/7
- Kontor i León, på Caminoen
Oplev Nordspaniens mest ukendte regioner med sine imponerende kulturelle-, naturmæssige- og gastronomiske skatte, der supplerer de allerede berømte turistattraktioner.
Ingen kender Nordspanien som os!!!
Vores filosofi er, at du rejser som en lokal og kommer til steder, hvor guidebøgerne ikke viser dig hen
Læs mere
Hvad siger vores kunder?
-
Vandretur i Picos
Lene og FlemmingHej Rasmus, Efter en veloverstået og dejlig tur til Picos de Europa, hvor tingene bare var super tilrettelagt, vil vi gerne give en tilbagemelding for vores oplevelser. Mappen med turbeskrivelse og andre informationer var rigtig god og meget oplysende og vi har brugt mange af anbefalingerne i den... Læs merene. Valget af hoteller passer os rigtig fint, specielt hotellet i Picos er et dejligt sted med et helt utroligt hjælpsomt personale. Hotellerne på vandingen var af super kvalitet, når man er fremme efter dagens vandring er det kun bad, mad og en god seng der mangler.... Mange tak for en god tur og vi kommer helt sikkert tilbage til denne dejlige del af Spanien. Venlig hilsen Lene og Flemming
-
Camino de Santiago Francés (St-Jean-Pied-de-Port - Santiago)
Kirsten NykildeKære Spain is more! Vi er kommet hjem fra vores Camino-tur nr 2. SJPDP – Santiago. Vi har, også denne gang, haft den mest fantastiske tur med alt hvad det indebærer at gå så mange kilometer. Vi vil gerne sige Jer mange, tusinde tak for en igen meget velplanlagt tur. Alt har klappet/f... Læs mereungeret perfekt. Gode overnatningssteder hvor vi er blevet mødt med venlighed og imødekommenhed. En speciel hilsen og tak fra min mand, Leif, som fik brug for jeres hjælp og assistance og havde tlf kontakt med jer. Det er altså en stor tryghed at kunne kontakte jer og tale med én/nogen hvor det foregår på eget sprog. Vi er begyndt at tale om en tur nr 3 – forhåbentlig i 2025 og så hører I fra os igen Endnu en gang TUSIND tak
-
Camino de Santiago
Irmgaard LangballeHej Rasmus. Tænk, at det nu er en måned siden, at jeg og min veninde vendte hjem fra en fantastisk vandretur på Caminoen. Jeg svæver stadig, og er så glad og stolt over, at jeg har vandret i denne smukke del af Spanien, og jeg er så klar til at tage endnu en bid af Caminoen Overnatningsste... Læs merederne var meget fine allesammen. Nogle af dem var næsten for fine og moderne - set i forhold til at vi var på vandretur. Særligt i Astorga og Molinaseca. Refugiet i Rabanal del Camino var så hyggeligt, og meget søde og imødekommende hotelejere. Ligeså oplevede vi det i Casa Rural Venta Celta, og i Casa Benilde. Det var en dejlig og hyggelig oplevelse at overnatte der. En tak og venlig hilsen til vores taxa chauffør på vores sidste tur ud til Finisterre. Han var så venlig og gjorde vores sidste dag helt speciel. Hils mange gange. Endnu engang tak for en veltilrettelagt tur, hvor der var tænkt på alt. Jeg vender helt sikkert tilbage. Med venlig hilsen Irmgard Langballe
-
Camino de Santiago Light
Torben MøllerHej Rasmus Vi har nu været hjemme et par uger og fordøjet indtrykkene, så her er vores tilbagemelding. Det kan gøres kort. Det var en fantastisk tur og oplevelse. Dit/jeres arrangement var meget fint, alt klappede som det skulle, og vi vil varmt anbefale jer til andre. Det er sikkert ikke sid... Læs mereste gang, vi vil bruge jer.
Vores blog
Nye retningslinjer for skiltning på Camino de Santiago
Skiltning på Camino de Santiago er et af de vigtigste temaer for 'Jacobeo-rådet'. Der er nu indført nye retningslinjer for at hjælpe de myndigheder, der er ansvarlige for skiltningen af El Camino.
Din personlige rejseguide til Nordspanien
Sådan fungerer Spain is More’s digitale og trykte guidemateriale
Overvejer du at vandre eller cykle Caminoen?
Camino Lebaniego, Camino San Salvador, Camino dos Faros, Camino De Santiago con niños
